За досвідом країн НАТО. Можливе відновлення військових судів та посилення інститут військової юстиції посилить правовий захист держави, Збройних Сил та українських військовослужбовців

Українська держава впевнено крокує до Європейського майбутнього, беручи до уваги їх принципи, норми, соціальні гарантії та правовий захист своїх громадян.

Поступово, можливо не так швидко, як би хотілося, але ми до цього наближаємося. Розбудовуємо правову державу, де будуть діяти справедливі і шляхетні закони, а усі люди, не залежно від соціального статусу, посад та зв’язків – будуть рівні перед законом і судом. Реалізується принцип верховенства Права.

Маючи за мету розбудови правової держави та громадянського суспільства, останнім часом, в Україні були створені Спеціалізована антикорупційна прокуратура, Державне бюро розслідувань,  Національне антикорупційне бюро, Національне агентство з питань запобігання корупції та Вищий антикорупційний суд.

Враховуючи, те, що  вже шостий рік на Сході нашої країни тривають бойові дії з російсько-терористичними угрупуваннями, залишаються окупованими Півострів Крим та окремі райони Донецької і Луганської області, українські десантники разом з іншими підрозділами Збройних Сил України продовжують захищати кожен клаптик рідної землі від підступного та цинічного противника.

За роки неоголошеної гібридної війни, на перший план стали питання підвищення обороноздатності країни, реформування всієї системи органів державної влади та багато іншого. В таких умовах, потрібно чітко розуміти необхідність функціонування всіх державних інститутів «війни та миру».

Вагомим та визначальним фактором ефективної діяльності Збройних Сил України стала налагоджена структура військової юстиції та підвищення її ролі у виконанні покладених на державу функцій та завдань.

Юристи всіх рівнів, які проходять військову службу в лавах Десантно-штурмових військ, майже щодня продовжують зіштовхуватися з різними ситуаціями у військовій сфері для врегулювання яких необхідні рішення спеціалізованих органів. На їхню думку та досвід – таким органом міг би стати військовий суд. Він повинен бути укомплектований компетентними та кваліфікованими суддями, які не з чуток знають військову специфіку, добре знають законодавство, яке регламентує діяльність армії: Статути Збройних Сил України, директиви, інструкції та відповідні керівні документи та багато іншого.

Міжнародний досвід країн-партнерів з Північноатлантичного альянсу та інших провідних армій країн світу, показує, що практика судового будівництва не створила єдиної універсальної моделі військового правосуддя. Проте, кожна країна при цьому враховувала свій власний історичний досвід, географічне положення, економічні можливості, міжнародні відносини, стан Збройних Сил та низку інших факторів.

Спираючись на багаторічний досвід функціонування військової юстиції Збройних Сил Сполучених Штатів Америки, Великобританії, Канади та інших держав, які мають розгорнуту систему військової юстиції (військову прокуратуру, військову поліцію, інститут військових адвокатів і військові суди) та  враховуючи реалії суворого життя, в умовах загроз з боку «північного  сусіда», є дійсна потреба відновлення військових судів та посилення інститут військової юстиції в Україні. Саме це значно посилить правовий захист держави, Збройних Сил та українських військовослужбовців, які вірно та віддано захищають Батьківщину.

Прес-служба командування Десантно-штурмових військ ЗС України